Vajon ismerjük a posztolásunk határait? És ha a gyermekünkről van szó?
A sharenting, a „share” (megosztás) és „parenting” (szülőség) szavak összevonásából eredő kifejezés, a szülők azon magatartását jelöli, amikor gyermekeikről rendszeresen osztanak meg képeket, videókat és egyéb személyes információkat a közösségi médiában, TÚLPOSZTOLNAK. Ez a jelenség egyre elterjedtebb, de számos veszélye van a gyermekek digitális biztonságával és magánéletével kapcsolatban.
A sharenting mögötti okok:
A szülők különböző okokból oszthatnak meg tartalmakat gyermekeikről online. Vannak, akik egyszerűen csak örülnek a gyermekük fejlődésének és ezt szeretnék megosztani másokkal, mások támogatást és tanácsot keresnek a szülői kihívások kapcsán. Megint mások számára a sharenting egyfajta önkifejezési mód, amellyel identitásukat és a családjukat mutatják be.
Bár a sharentingnek lehetnek pozitív oldalai is, számos kockázatot is hordoz magában. A gyermekekről online megosztott információk könnyen illetéktelen kezekbe kerülhetnek, ami adatlopáshoz, zaklatáshoz vagy akár identitáslopáshoz is vezethet.
Ezenkívül a sharenting sértheti a gyermek magánéleti jogát, és később kínos helyzeteket okozhat számára, hiszen ezek a képek, felkerülve a világhálóra, mindig elérhetőek lesznek.
Stacey Steinberg, a téma kutatója szerint ez a jelenség egy valós veszély, már nem morális, hanem társadalmi probléma:
- Az Egyesült Államokban a kétéves kor alatti gyerekek 92 százalékának már van egy szülők által létrehozott online identitása, pedig a gyerekek még azt sem tudják, mi az.
- Minden negyedik gyerek érezte már magát szomorúnak vagy szorongtak szüleik sharenting-je miatt.
- A pedofil webhelyeken megosztott képek 50 százalékát közösségi oldalakról lopták!
Ezeket olvasva, bízunk abban, hogy mindenki átgondolja posztolás előtt, hogy mi a célja vele…(hosszútávon árthat-e a gyermekének…)
Az alábbi tippeket nem győzzük hangsúlyozni:
- Kérd gyermeked beleegyezését: Mielőtt bármilyen tartalmat posztolsz gyermekedről, kérd a beleegyezését. Ez különösen fontos a nagyobb gyermekek esetében.
- Gondold át, mit osztasz meg: Ne ossz meg olyan információkat, amelyek azonosíthatják őt, mint például a lakcím, iskola vagy telefonszám. Legyél óvatos a fényképek megosztásával is, amelyeken látható a gyermek arca vagy más megkülönböztető jegye.
- Állítsd privátra a profilod: hogy csak a barátaid és családtagjaid láthassák a bejegyzéseidet.
- Ne feledd, hogy az interneten megosztott információk örökre megmaradhatnak. Gondold át, hogy mit szeretnél, mit lásson magáról a gyermeked az interneten a jövőben.
A mai digitális világban szülőként feladatunk, hogy megőrizzük gyermekeink és családunk privát szféráját.
R-B.A.
Kapcsolódó tartalmak: https://kiberhigienia.hu/a-net-nem-felejt-gondolj-bele-mielott-posztolsz-a-gyerekedrol/
Forrás: https://scholarship.law.ufl.edu/facultypub/779/
Iratkozz fel hírlevelünkre a legfrissebb információkért, tippekért és készítsd fel gyermeked a digitális világ kihívásaira!
Szeptembertől már csak emailen keresztül küldjük a cikkeket teljes terjedelemben. Ne maradj le róla!