Az új trend: osztálytárs kereső

Az egyik legnehezebb feladat felnőttnek/ gyereknek elmagyarázni, hogy miért nem javasolt a nyilvános közösségi profilok használata és ezek mennyi veszély forrásai lehetnek.

Viszont mindig akadnak olyan kihívások, applikációk (lásd Barbie.me például) amikre újszerűsége, “jajdeötletesnek” tűnő mivolta okán ráharapnak az emberek, s tömegesen kezdik használni, meg sem nézve így hova kerülnek a (személyes) adataik, akár képeik is.

Osztálytárskereső

A weboldal szerint már most közel 6000! gyerek regisztrált be.

Ennyi gyerek adta már meg a személyes adatait – amit mindenki láthat!

Ha valaki eddig kételkedett, hogy a gyerekek profiljai milyen százalékban (70%felett!!) nyilvánosak – most saját maga is meggyőződhet róla, akár random gyerekekre kattingatva.

Vitathatatlan a weboldalt készítő fiatalember kreatív alapkoncepciója, a kivitelezés azonban ilyen formában sok szempontból nem megfelelő – a készítő korától függetlenül. Attól, hogy valakinek jó ötletei vannak, nem mentesíti a jogszabályok alól, és neki is szükséges biztonságosan működtetni azt – főleg, ha a célközönsége kiskorú.

Milyen veszélyeket rejt az oldal használata a gyerekre nézve?

Kirekesztés, bántalmazás. (Az oldal hirdetései szerint, ha nem regisztrálsz, akkor kimaradsz a barátkozás és ismerkedés lehetőségéből.)

Kéretlen üzenetek. (Mindenki IS közvetlenül eléri a regisztráltakat)

Szexuális ragadozóknak gyűjtőoldal. (Nem csak riogatás! Gondolj bele milyen egyszerű dolguk van a pedofiloknak, bűnözőknek!!)

Hogyan lehet mégis biztonságosabban használni egy ilyen oldalt?

Regisztrációnál a minimális adattartalom megadása mellett érdemes ügyelni arra, hogy a megadott közösségi profilokon:

  • ne a saját teljes névvel szerepeljen a gyermek (javasolt fantázianév, becenév, játékos név);
  • profilképnek (ami nyilvánosan elérhető) javasolt egy avatár vagy egy “fantázia” vagy “rejtett” kép használata;
  • a profilok láthatósága privátra legyen állítva, így a tartalmait, képeit csak a tényleges ismerősei láthatják és ismeretlenek nem írhatnak rá egyből (még akkor sem, ha ez egy osztálytárs kereső platform jelen esetben- semmi sem garancia arra, hogy az oldalt böngésző random idegenek ne keressék fel);

Beszélgess a gyerekkel néha milyen oldalakra és hogyan van beregisztrálva; hogyan áll az új iskolához; a rá váró új közösséghez hogyan viszonyul – így az esetleges félelmeit, kérdéseit sokkal jobban fogod tudni és megoldásokat/ válaszokat is hamarabb találhatsz rá.

Legyél figyelmes az internetes regisztrációknál, s hívd fel a figyelmét a gyermekednek is a biztonságos internethasználatra!

Amennyiben hasznosnak találtad cikkünket, kövess minket hasonló tartalmakért.

Facebook || Instagram

I.CS.A.

Iratkozz fel hírlevelünkre a legfrissebb információkért, tippekért és készítsd fel gyermeked a digitális világ kihívásaira!

Szeptembertől már csak emailen keresztül küldjük a cikkeket teljes terjedelemben. Ne maradj le róla!