Cybertér- új jelenségeket hordoz. Ebből van kettő olyan, amelyek az elmúlt években egyre gyakoribbá váltak, a ghosting és a grooming. Mindkettő mély érzelmi és pszichológiai sebeket hagyhat maga után, rendkívül etikátlan viselkedésre utalnak.
HA nincs időd elolvasni, hallgasd meg ITT!
Ghosting – Amikor valaki nyomtalanul eltűnik
A ghosting azt jelenti, hogy valaki egyik pillanatról a másikra megszakít minden kommunikációt egy másik személlyel, anélkül hogy bármi magyarázatot adna. Ez előfordulhat párkapcsolatokban, barátságokban vagy akár a munkahelyen is.
- Párkapcsolatokban: Egy személy hirtelen nem válaszol többé üzenetekre, nem veszi fel a telefont, és mintha teljesen eltűnne a másik életéből. Ez rendkívül fájdalmas lehet, hiszen az elhagyott fél nem érti, mi történt, és nem kap esélyt a lezárásra.
- Barátságokban: Egy hosszú ideje tartó barátság is véget érhet ghostinggal. Az egyik fél egyszer csak eltűnik, nem reagál többé az üzenetekre vagy meghívásokra, ezzel nagy bizonytalanságot hagyva a másikban.
- Munkahelyen: Egyre gyakoribb, hogy az állásinterjúk után a cégek nem adnak visszajelzést a jelentkezőknek, vagy egy munkavállaló egyszer csak nem megy be többé dolgozni, mindenféle értesítés nélkül.
A ghosting emberileg mélyen etikátlan, mert figyelmen kívül hagyja a másik fél érzéseit. Az eltűnés mögött gyakran a konfrontáció kerülése vagy az érzelmi felelősség hiánya áll.
Grooming – Manipuláció az online térben
A grooming egy még veszélyesebb jelenség, amely során egy manipulátor (legtöbbször egy idősebb személy) tudatosan épít ki kapcsolatot egy fiatalabb vagy kiszolgáltatott emberrel, hogy kihasználja őt. Ez leggyakrabban gyerekek és tinédzserek ellen irányul, és gyakran online platformokon, közösségi médiában vagy chat alkalmazásokban kezdődik.
A grooming folyamata általában a következő lépésekből áll:
- Bizalomépítés – A manipulátor kedves, megértő, és úgy tesz, mintha a legjobb barát lenne.
- Elkülönítés – Megpróbálja eltávolítani az áldozatot a családjától vagy barátaitól, hogy csak rá támaszkodjon.
- Normalizálás – Olyan dolgokat kezd el mondani vagy mutatni, amelyeket egy gyerek vagy fiatal először furcsának találhat, de idővel elfogad.
- Kihasználás – A cél gyakran szexuális visszaélés, pénzügyi manipuláció vagy más kizsákmányolás.
A grooming az egyik legkárosabb online manipulációs forma, amely nemcsak erkölcsileg elfogadhatatlan, hanem jogilag is büntetendő.
Hogyan védekezhetünk?
Bár mindkét jelenség rendkívül káros, van néhány lépés, amivel csökkenthetjük a veszélyeket:
Ghosting ellen
- Kommunikáljunk egyértelműen – Ha valaki eltűnik az életünkből, próbáljunk egyszer egyértelmű üzenetet küldeni, hogy szeretnénk tisztázni a helyzetet. Ha nem kapunk választ, fogadjuk el, hogy nem rajtunk múlik.
- Ne hibáztassuk magunkat – A ghosting az eltűnő fél felelőtlenségéről szól, nem pedig arról, hogy mi tettünk valamit rosszul.
- Tartsuk tiszteletben a lezárás fontosságát – Ha mi akarunk kilépni egy kapcsolatból, próbáljunk meg őszintén és egyértelműen kommunikálni a másikkal.
Grooming ellen
– Figyeljünk a gyanús jelekre – Ha valaki az online térben túlzott érdeklődést mutat, titoktartásra próbál rávenni, vagy furcsa kérdéseket tesz fel, legyünk óvatosak.
– Beszéljünk a gyerekekkel az online veszélyekről – Ha szülők vagyunk, tanítsuk meg a fiatalokat arra, hogy ne osszanak meg személyes információkat idegenekkel.
– Jelentsük a gyanús személyeket – Ha úgy érezzük, hogy valaki manipulál vagy visszaél a bizalmunkkal, ne habozzunk blokkolni és jelenteni őt az adott platformon.
A ghosting és a grooming két különböző, de egyaránt káros jelenség, amely az online világ negatív velejárója. Mindkettő súlyos érzelmi sérüléseket okozhat, és etikailag teljesen elfogadhatatlan. A legjobb védekezés az, ha tudatosak maradunk, felismerjük a jeleket, és megtanuljuk, hogyan kezeljük az ilyen helyzeteket. A digitális világban is fontos az emberi tisztelet és felelősségteljes kommunikáció – mert az online cselekedeteknek is valós következményei vannak.
B.A.
Kép: Ai