Mi az az NFT?
Az NFT az angol „non-fungible token” rövidítése, ami magyarul annyit jelent: nem helyettesíthető token. Ez egy olyan digitális eszköz, amely egyedi, nem cserélhető fel másik ugyanolyan tárggyal, mivel minden NFT önálló metaadatokat tartalmaz – értéke, tartalma, tulajdonosa mind ellenőrizhető a blokkláncon.
Az NFT-k lényegében digitális tanúsítványok, amelyek igazolják egy adott digitális objektum tulajdonjogát: lehet ez egy kép, videó, játékbeli tárgy, hangfelvétel vagy bármi, amit digitalizálni lehet. Működésüket az okosszerződések segítik, amelyek automatikusan végrehajtanak meghatározott feltételek mellett bizonyos tranzakciókat.
Az NFT-k az Ethereum blokkláncon indultak, első NFT szabványa az ERC-721, amely lehetővé tette az egyedi tokenek létrehozását és kereskedelmét. Ma már más protokollokon is növekszik a piac, például a Flow és a Tezos is komoly szereplők lettek.
ITT meghallgathatod podcastban is cikkünket.
Mire lehet használni az NFT-ket?
1. Digitális műalkotások
Az egyik legfontosabb és legfelkapottabb felhasználási terület. A digitális művészek NFT-k formájában értékesítik műveiket, amelyeket a blokklánc igazol. Ilyen volt a Beeple-féle „Everydays” című alkotás is, amit 69 millió dollárért árvereztek el a Christie’s aukciósházban.
2. Játékbeli tárgyak és skinek
A videojáték-iparban az NFT-k teljesen átalakítják a digitális tárgyak kereskedelmét. A játékosok birtokolhatják, eladhatják vagy cserélhetik fegyvereiket, ruháikat, avatarjaikat. Ilyen játékok például: The Sandbox, Axie Infinity, Illuvium, Gods Unchained.
3. Virtuális ingatlanok
A metaverzum platformokon, mint a Decentraland vagy a Somnium Space, NFT formájában lehet telkeket, épületeket vásárolni, birtokolni. Ezek az eszközök később bérelhetők, eladhatók vagy fejleszthetők.
4. Digitális merchandise és gyűjtőtárgyak
Globális márkák, mint a Nike (RTFKT), Adidas, Dolce & Gabbana már NFT formában is dobnak piacra digitális cipőket, ruhákat vagy limited edition tartalmakat. Ezek a digitális javak gyakran összekapcsolhatók fizikai tárgyakkal is (pl. NFT + való világbeli cipő).
Mire érdemes figyelni NFT vásárláskor?
- Tulajdonjog vs. tartalom: az NFT birtoklása nem mindig jelenti a mű szerzői jogának birtoklását.
- Hamis NFT-k: nem minden eladó hiteles – mindig ellenőrizd az alkotó profilját, visszakereshetőségét!
- Gas fee-k: az Ethereum alapú NFT-k utalásai sokszor magas tranzakciós költségekkel járnak.
- Piactéri szabályok: néhány NFT csak meghatározott oldalon érhető el (pl. NBA Top Shot kizárólag Flow ökoszisztémában).
Előnyök és hátrányok
Előnyök:
- Egyediség és átláthatóság
- Kereskedhetőség világszerte
- Jogdíjak beállíthatósága az alkotó számára
- Digitális művészek számára fenntartható modell
Hátrányok:
- Volatilis piac – gyorsan változó árak
- Zöldkritikák – magas energiafogyasztás bizonyos blokkláncokon
- Technikai ismeretek hiánya miatt sok a csalás és a hiba
Tudj meg többet:
- https://digitalcash.hu/2017/10/07/tokenizacio-azaz-ide-zsetont/
- https://nonfungible.com/about-us
- https://blog.opensea.io/guides/non-fungible-tokens/
- https://arsboni.hu/nft-muveszet-es-szerzoi-jog/
- https://cointelegraph.com/nonfungible-tokens-for-beginners/what-are-nfts-and-why-are-they-revolutionizing-the-art-world
Az NFT-k a digitális tulajdon forradalmát hozzák el: egyediek, visszakövethetők és az alkotók számára valódi kontrollt adnak a tartalmaik fölött. Legyél művész, gamer vagy márkaükövető – az NFT-k világa előbb-utóbb hozzád is elér.
I.CS.A
kép:Ai